نشست اضطراری رسیدگی به زنان بی‌جاشده برگزار شد

mowa_af
شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۴:۴۲
mowa

نشست اضطراری به منظور گرفتن نظریات و پیشنهادات جهت حل مشکلات زنان بی‌جاشده در کابل و ولایات از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح با همکاری وزارت دولت در امور صلح و حضورداشت مقامات حکومتی برگزار شد.

در آغاز دکتورعالمه، سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، ضمن اظهار نگرانی از وضعیت بی‌جاشده‌گان، بیان داشت: در نشست امروزی نهادهای مرتبط به بی‌جاشده‌گان از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان دعوت شده‌اند تا به چالش‌ها و مشکلات زنان بی‌جاشده رسیدگی صورت گیرد.

حسینه صافی سرپرست وزارت امور زنان، ضمن قدردانی از وزارت دولت در امور صلح برای برگزرای نشست متذکره، اظهار داشت: وزارت امور زنان با درنظرداشت وضعیت زنان بی‌جا‌شده، نظریات را جمعآوری نموده که اولویت نخست تهیه مکان و سرپناه می‌باشد و این وزارت با همکای شاروالی و نهادهای کمک‌رسان به زودی در این زمینه اقدام می‌نماید.
وی افزود وزارت امور زنان با همکاری کمیته اضطرار، ششصد بسته صحی مخصوص خانم‌ها را تهیه نموده که توزیع خواهد شد و چهارصد بسته دیگر نیز در چند روز آینده آماده می‌شود.

پلوشه امین، مشاور دفتر بانوی اول با اشاره به شرایط پیش‌آمده در کشور گفت که دفتر بانوی اول با توجه به امکانات دست‌داشته، به منظور رفع مشکلات و نگرانی‌های زنان بی‌جاشده تلاش می‌کند.

سپس اعضای گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح از ولایات مختلف، نگرانی‌های خویش را از وضعیت زنان بی‌جاشده ابراز داشته و از حکومت خواستند تا در مورد تهیه سرپناه و حفظ‌الصحه آنها دست به کار شود.

همچنین آنها از شاروالی کابل و وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان خواستند تا برای زنان بی‌سرپرست و دختران جوان بی‌جاشده، مکانهای امن تهیه نمایند.

داوود سلطانزوی شاروال کابل در پاسخ به سوالات و پیشنهادهای اشتراک‌کنندگان، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های بی‌جا‌شده گفت که شاروالی کابل و معاون اول رئیس جمهور، شخصاً از محلات تجمع بی‌جاشده‌گان نظارت می‌کنند و برای چاره‌جویی به خصوص در قسمت سرپناه تلاش‌ها ادامه دارد و به زودی به این مشکلات رسیدگی خواهد شد.

وی افزود حالت پیش‌آمده غیرقابل پیش‌بینی بوده و حکومت تلاش دارد به گونه اساسی و پایدار مشکلات بی‌جاشدگان را حل نماید.

سلیمه نیکبین معاون ولایت کابل نیز با ارائه معلومات در باره تعیین محلات برای بی‌جاشده‌گان، گفت: به تعداد هشتاد خانواده تا کنون به همکاری ولسوال ده‌سبز کابل در این ولسوالی جابجا شده‌اند و در مورد جمع‌آوری کمک‌ها با نهادهای کمک‌رسان صحبت شده است.

مفتاح‌الدین بابکرخیل، مشاور رئیس جمهور در امور مهاجرین نیز در مورد رسیدگی به بی‌جاشده‌گان گفت: از وخامت اوضاع نمی‌شود چشم پوشید؛ اما حکومت در حد توان تلاش دارد تا به بی‌جاشده‌گان رسیدگی نماید.

ندیمه سحر، رئیس عمومی تعلیمات مسلکی در این نشست گفت با توجه به اوضاع کنونی، این اداره آماده است تا 29 مرکز این اداره را در شهر کابل بعد از شناسایی متضررین و بسیج منابع، در اختیار نهادهای مربوطه جهت جابه‌جایی بی‌جاشده‌گان قرار دهد. مهرخدا صبار، رئیس بی‌جاشده‌گان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان بیان داشت که ساحات مربوطه ارزیابی شده و این وزارت مصروف عملیات امدادرسانی است و کمک‌ها شامل مواد غذایی، وسایل خانه و مواد صحی را توزیع می‌نماید.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۴ - ۴:۳۸
Background image

هماهنگی و انسجام برای رسیدگی به مسایل مامورین ریاست های زنان مکلفیت وزارت زنان است

شنبه، ۲۳ اسد ۱۴۰۰

حسینه صافی سرپرست وزارت امورزنان با شماری از روئسا و کارمندان ریاست های امورزنان ولایات که به دلیل تهدیدات امنیتی به کابل بیجاشده اند؛ دیدار و پیرامون حل مشکلات آنان. . .

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۱۱:۳۹
Background image

هماهنگی برای تسهیل و حمایت از زنان بیجا شده؛ اولولیت کاری وزارت امور زنان است

شنبه – 23 اسد 1400

نشست هیئت رهبری به ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت امور زنان با اشتراک معین امور توانمندی اقتصادی، مشاور شورای عالی زنان، روسای مرکزی، آمرین و روسای ولایتی که به گونه. . .

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۴:۵۹
Background image

اشتراک رئیس جمهور غنی در مراسم تجلیل از روز بین المللی جوانان

رئیس جمهور محمد اشرف غنی عصر امروز در مراسم تجلیل از روز بین المللی جوانان که تحت شعار "هر جوان- یک سرباز" برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

در این مراسم که در قصر سلام خانۀ ارگ. . .

BACK TO NEWS