دیدار وزیر امور زنان با رئیس پوهنتون امریکایی افغانستان

mowa_af
شنبه ۱۳۹۸/۷/۱۳ - ۵:۲۸
mowa

الحاج محترم دلبر نظری، وزیر امور زنان، رئیس پوهنتون امریکایی افغانستان، آقای دیوید سیدنی، و هیئت همراه شانرا به تاریخ 10 میزان سال روان در دفتر کار شان به حضور پذیرفت و ملاقات نمود.

 در این دیدار نخست آقای سیدنی از مقام رهبری وزارت امور زنان جهت پذیرفته شدن شان به حضور مقام این وزارت ابراز خرسندی و امتنان کرد.

گفت: " ازینکه دروس خزانی پوهنتون امریکایی افغانستان در حال آغاز یافتن قرار دارد، بنآ ما از وزارت امور زنان تقاضا داریم تا درعرصه معرفی نمودن محصلین از طبقه اناث با ما همکاری نماید، تا بتوانیم  از تمامی ولایات افغانستان بخصوص ولایت های درجه دوم و سوم  محصل طبقه اناث جذب نماییم و شما نخستین مقامی هستین که در زمینه ما از آن تقاضای همکاری میکنیم ".

سپس محترم الحاج دلبر نظری، وزیر امور زنان، رئیس پوهنتون امریکایی افغانستان را به دفتر کار شان خوش آمدید گفت و افزود: " ما از همکاری های کشور دوست ایالات متحده امریکا در تمامی بخش ها بخصوص تعلیم و تربیه سپاس گذاری مینمائیم و ازینکه در چنین شرایط حساس در کنار مردم ما هستن و تمامی مردم افغانستان بخصوص  زنان را در جهت انتخاب یک حکومت مشروع یاری رساندن جای نهایت خرسندی است و ما آنرا به دیده ای قدر می نگریم".

 بعدآ آقای دیوید گفت:" دولت امریکا در قسمت اعطای بورسیه ها کمک های کرده اند و علاوه بر آن  در کنار برنامه های تحصیلی یک مقدار کمک های مالی و تخفیف را نیز به شماری از محصلین در نظر گرفته است  و تا کنون نزدیک به 40 در صد از محصلین ما از طبقه اناث میباشد و مادر تلاش آن هستیم تا به کمک شما این رقم را افزایش دهیم و بیشترین توجه مان روی محصلین از طبقه اناث  بخصوص آنانیکه لایق و شایسته اند میباشد".

آقای دیوید در ادامه ی سخنانش افزود: " پوهنتون امریکایی افغانستان در خصوص جذب محصلین یک سلسله معیار های دارد که از آن جمله بلدیت کامل به زبان انگلیسی یکی از آن میباشد و برای آنانکه در قسمت زبان انگلیسی دچار مشکل هستند قبل از رفتن به دروس سویه لیسانس یک برنامه ی آماده گی  در نظر گرفته شده است.

متعاقبآ بانو دلبر نظری طی سخنانی گفت: " در قسمت تقاضای شما ما آماده ی هرگونه همکاری هستیم و تمامی واحد های دومی خویش را در سراسر ولایات کشور در جریان قرار میدهیم و پس از امضای تفاهم نامه بصورت رسمی همکاری های خویش را در زمینه آغاز خواهیم کرد و خواست ما نیز از شما این است که در قسمت اعطای بورسیه به بانوان بی بضاعت و شایسته در صورت امکان همکاری نمائید".

در ادامه ی این دیدار بانو دلبر نظری، خواستار فراهم سازی بورسیه ها به جوانان از طبقه ذکور و اناث به سویه لیسانس و ماستری و همچنان خواهان زمینه سازی و تهیه بورسیه های تحصیلی به کارمندان وزارت امور زنان و در صورت امکان وسعت دهی شعبات پوهنتون امریکایی افغانستان به سایر ولایات گردید.

که در پاسخ آقای دیوید، در رابطه به انواع بورسیه های تحصیلی و تخفیف به محصلین و مراوده ی که در قسمت بورسیه های ماستری با سایر وزارت ها دارند معلومات مفصل ارایه کرد و شرایط داخل شدن به پوهنتون امریکایی افغانستان را به مقام وزارت تشریح نمود.

آقای دیوید، همچنان در قسمت تهیه بورسیه به کارمندان وزارت امور زنان گفت: " نخست ما لست و فیصدی نمرات کارمندان متقاضی و واجد شرایط را نیازمند هستیم که در صورت واجد شرایط بودن آنان و سپری مراحل امتحان یاد شده آنان شامل دروس مان خواهند گردید".

همچنان در ادامه ی این دیدار خانم ویکتوریا چارلوتی فونتن، رئیسه استادان پوهنتون امریکایی افغانستان، از علاقمندی یکی از دونر ها جهت کمک به معلمین زن در عرصه تحصیل و برنامه ها خبر داد که از طرف وزیر امور زنان مورد امتنان قرار گرفت.

در اخیر یکبار دیگر الحاج دلبر نظری وزیر امور زنان، از رئیس پوهنتون امریکایی افغانستان بخاطر توجه آنان در قسمت تحصیل به بانوان اظهار امتنان کرد و تصمیم بر آن شد که دو پس طرف پس از امضای تفاهم نامه بصورت رسمی همکاری های شانرا آغاز نمایند.

 

 

 

 

 

 

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۵/۲۳ - ۴:۵۷
Background image

بانو حسینه صافی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور زنان ذکیه عادلی، معین امور اجتماعی وزارت عدلیه را در دفتر کار شان ملاقات نمودند

در این دیدار ضمن تبریکی تقرر حسینه صافی، به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور زنان دو طرف پیرامون هماهنگی های هرچه بیشتر وزارت عدلیه با وزارت امور زنان در خصوص مسایل حقوقی و در زمینه. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۵/۲۳ - ۴:۴۸
Background image

بانو حسینه صافی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور زنان بانو زینب موحد، مشاور وزارت معارف در امور اصلاح نصاب تعلیمات اسلامی را در دفتر کار شان ملاقات نمودند.

در این ملاقات ضمن تبریکی تقرر حسینه صافی، به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور زنان دو طرف پیرامون هماهنگی هرچی بهتر برنامه های وزارت امور زنان با عالمان دین طبقه اناث بحث و تبادل. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۱:۸
Background image

سپوژمی وردک: به منظور دریافت علل خشونت ها علیه زنان درکشور نیاز به تحقیق سرتاسری است.

21 اسد 1399

نشست هماهنگی پیرامون راه اندازی تحقیق به منظور دریافت علل خشونت ها علیه زنان تحت ریاست بانو سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان با اشتراک نماینده گان ادارات. . .

BACK TO NEWS