ختم کمپاین مبارزه با خشونت علیه زن در تالار سینما زینب اعلان گردید

mowa_af
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۹/۱۹ - ۱۰:۳۸
mowa

رهبری وزارت امور زنان کشور، دهم دسامبر( روز ختم کمپاین 16 روزه مبارزه با خشونت علیه زنان) را در مقر این وزارت تحت ریاست الحاج سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی، به میزبانی فعال ( تیم مرکز خط تیلفون رایگان 6767 وزارت امور زنان) و با اشتراک فعال محترم هادی هدایت، معین وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، آقای شریفی معین شهرداری کابل، محترمه قاضی رحیمه رضایی، رییس سارنوالی مبارزه با خشونت علیه زنان، آقای خان ولی عادل، فعال حقوق زن و جامعه مدنی، برخی مشاورین و روسای وزارت امور زنان، اعضای جامعه ی مدنی، خبرنگاران رسانه ها و کارمندان این وزارت، طی گردهمایی باشکوه در تالار سینمازینب به تاریخ 19 قوس سال روان برگزار نمود.

 در این گردهمایی، معین پالیسی وزارت امور زنان به عنوان نخستین سخنران، ضمن خوش آمدید گویی مهمانان، طی ایراد بیانیۀ خویش در خصوص فعالیت های انجام یافته کمپاین از سوی مقامات رهبری وزارت امور زنان و چگونگی اهمیت مبارزه مشترک ملی و بین المللی در راستای محو پدیدۀ خشونت علیه زنان صحبت نموده، بر تجدید تعهدات و پیگیری همه شمول از سوی ارگانها و نهادهای زیربط مسوول تأکید ورزید.

mowa

بانو وردک هم چنان تصریح داشت که، اسلام دین مساوات و برابریست و هیچ نوع برتری جویی و امتیاز طلبی را از لحاظ جنس، قوم ومذهب نمی پذیرد؛ بلکه صرفاً مکرم ترین افراد نزد خداوند متعال، همانا با تقوا ترین آنهاست. چه زن باشد و یا مرد. به گفته وی، طی مدت 16 روز کمپاین وزارت امور زنان ضمن بزرگداشت از این روز مهم، دستاوردهای زیادی دارد که از جمله: آگاهی دهی و اطلاع

رسانی در راستای اضرار و عواقب ناگوار خشونت از طریق چاپ و تکثیر مجلۀ میرمن، چاپ و توزیع بروشور های تبلیغاتی، میزهای مدور، نشر اسپاتها و ویدیو های صوتی، بازدید از مراکز حمایوی زنان جهت رسیدگی به مشکلات و چالشها فراراه شان، گفتگو و مباحثه با تعداد اطفال ساکن در پرورشگاه ها غرض رسیدگی به مشکلات شان، نظارت دقیق از برخی مکاتب خصوصی و پوهنتون های کشور و مصاحبه با تعداد از محصلین اناث بمنظور چگونگی نحوۀ برخورد استادان و مسوولین مربوطه با آنان، نظارت و بررسی تمامی محابس اناثیه به سطح کشور و بسا موارد دیگر از این قبیل، اشاراتی داشتند. الحاج سپوژمی وردک در اخیر صحبت های شان بر تجدید تعهدات همه ارگانها، ادارات، سازمانها، نهادها و فعالان حقوق زن در امر مبارزه همگانی در برابر خشونت، صحبتهای عالمانه ایراد فرمودند.

   متعاقباً آقای داکتر هادی هدایت، معین وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی نیز در ارتباط به فعالیت های انجام یافته از سوی دست اندرکاران این وزارت در خصوص کمپاین مبارزه با خشونت، جهت حمایت از زنان و اطفال متضرر خشونت صحبت نموده، خاطر نشان ساخت:" وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در راستای حمایت همه جانبه از زنان و اطفال معروض به خشونت، پلانها و برنامه های را روی دست دارد که برخی از این برنامه ها بشمول ایجاد" مرکز خط تیلفون رایگان 6767 در مربوطات وزارت امور زنان، که در حال اجرا میباشد. به باور وی، چون امروزه با توجه به ظرافت های کاری و ابتکارات علمی شان، باید پیشبرندۀ آنها دختر خانم ها باشند، بنا براین، استعداد های بالقوه و بالفعل نهفته در بانوان افغان، در خور ستایش است. بگفتۀ وی؛ این وزارت در نظر دارد که چینل های ارتباطات تیلفونی رایگان به سطح کشور ایجاد نمایند تا از طریق آن صدای متضررین خشونت به صورت فوری به گوش مقامات برسد.

سپس محترمه بهشته سادات، مسوول عمومی " خط تیلفونی رایگان 6767 وزارت امور زنان"، روی اهداف، اصول کار، فعالیت های صورت گرفته طی شانزده روز کمپاین از سوی این تیم و نتایج متوقعه مرکز متذکره را به حضور اشتراک کننده ها پیشکش نموده، از راه اندازی گفتمان های اجتماعی از طریق تدویر ورکشاپ ها به سطح مرکز و ولایات در جهت اضرار و تاثیرات منفی خشونت بالای زنان و اطفال خانواده، نهایی سازی برنامه های کاری مرکز رایگان 6767 جهت افتتاح زودهنگام آن از سوی مقامات ذیربط مسوول و در اولویت قرار دادن قضایای حاد غرض رسیدگی عاجل، یاد آور شدند.

محترم خان ولی عادل، از دیگر سخنرانان گردهمایی روی دادخواهی ها و برنامه های پیشگیرانه ای که تابحال از آدرس وی به عنوان فعال حقوق زن و جامعه مدنی صورت گرفته جهت حل پرابلم های مصارف گزاف عروسی ها، چگونگی به حد اقل رسانیدن این مصارف و ترویج فرهنگ عطوفت و مهربانی با متضررین خشونت و جلوگیری از هرنوع بی توجهی در قضایای مربوط به زنان، به ایراد سخن پرداخته بر تعهدات قبلی و فعلی خویش در قبال زنان کشور، همچنان پابند و متعهد خواهد ماند.

شایان تذکر است که محفل با پرسش و پاسخ ابعاد خشونت، نحوۀ به وقوع پیوستن و دریافت راه حلهای خشونت، توزیع تقدیرنامه، اهدای تحایف و شاخه های گل به مثابه نمادی از همدیگر پذیری برای روسا و آمرین جندر وزارتخانه ها، فعالین واقعی حقوق زنان در امر مبارزه جدی با خشونت، از ادارات دولتی و انجیوها، قبل از چاشت همین روز اختتام یافت.

mowa

 

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۰:۴۴
Background image

سپوژمی وردک: با توجه به شرایط حاضر، زنان باید در پروسه حکومت داری مشارکت قوی داشته باشند.

1399/5/15

الحاج بانو سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان با مریم آروین بارکزی، مسوول ارشد زنان و جوانان فیفا و سمیرا رسا، سخنگوی این نهاد در دفتر کار اش دیدار نمود.

در. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۶:۲۸
Background image

دیدار معین پالیسی و مسلکی با رئیس سازمان بین المللی انکشاف حقوق IDLO

14 اسد 1399
بانو سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان با ریموند میکلرایتس رئیس سازمان بین المللی انکشاف حقوق IDLO و بانو مسیحه فائز، مسوول برنامه های مرکز حمایوی سازمان. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۱۴ - ۷:۳
Background image

سرپرست وزارت امور زنان با کارمندان این وزارت دیدار نمود.

13 اسد 1399

حسینه صافی سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور زنان، در نشست که قبل از ظهر امروز با اشتراک معین پالیسی و مسلکی و تعداد از کارمندان این وزارت در تالار سینما زینب دایر گردیده بود،. . .

BACK TO NEWS