تجلیل از روز جهانی دختر در تالار سینما زینب وزارت امور زنان

mowa_af
دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۵:۵۹
mowa

از روز جهانی دختربه تاریخ 21 میزان سال روان در تالار سینما زینب، وزارت امور زنان، با اشتراک معینان وزارت های امور زنان، اطلاعات و فرهنگ، معارف، روسا و مشاورین وزارت امور زنان، معلمین و متعلمین مکاتب ،استادان ومحصلین دانشگاه های دولتی و خصوصی طی محفل با شکوهی تجلیل بعمل آمد.

در آغاز به نماینده گی از وزارت امور زنان، بانو نبیله مسلح معین مالی و اداری، این وزارت صحبت نموده گفت:" ما این روز را در شرایطی تجلیل مینمائیم که هنوز هزاران دختر در جهان و جامعه ما از فقر، بیسوادی، تبعیض و خشونت های جنسیتی رنج میبرند:"

بانو مصلح افزود:" تاریخ اسلام شاهد ظهور الگو های برجسته چون خدیجه کبرا در تجارت و عایشه صدیقه در آموزش است، بنآ"دختران همانند پسران، داری حقوق و وجایب برابر اند و بر خانواده ها لازم است تا دختران خویش را شامل مکتب نمایند و در تمامی حالات مرتکب تبعیض جنسیتی نشوند."

ایشان علاوه کرد:"دولت جمهوری اسلامی افغانستان در صدد توانمند سازی دختران از طریق تحصیل و اشتراک آنها در فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بوده تا با برخورداری آنها از فرصت های مناسب، وضیعت جامعه و کشور نیز تغییر نماید".

همچنان در این برنامه معین وزارت معارف، بانو مرجان متین صحبت کرده گفت:" وزارت معارف در سطوح مختلف ، برنامه های آموزشی را در کشور در نظر گرفته و عملی میسازد چنانچه بیش از 40 فیصد از متعلمین مکاتب را دختران تشکیل میدهد و بالاتر از 3،6 میلیون طفل به مکتب دسترسی ندارند که بیشتر از 60 فیصد آنان را دختران تشکیل میدهد".

وی همچنان علاوه کرد:" طبق بررسی های اداره  یونیسف ، دسترسی دختران و اطفال به مکاتب را عدم امکانات ساختاری تعلیمی ،  تشکیل داده است".

در ادامه ی این برنامه معین امور مالی، اداری و گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ، بانو سیده مژگان مصطفوی طی سخنانی صحبت کرده وگفت:"بیشتر از 50 – 60  سال است که در کشور های مختلف جهان از روز زن تجلیل بعمل میاید ولی به تازه گی در سال های اخیر در کشور های مختلف منجمله افغانستان از روز دختر به شکل با شکوه تجلیل بعمل میاید که شخصا"از وزارت امور زنان سپاسگذاری مینمائیم ".

بانو مصطفوی علاوه کرد:" کشور ها برای ترقی و پیشرفت شان ناگزیر اند تا بالای نسل جدید خویش سرمایه گذاری نمایند که این نسل را بیشتر دختران تشکیل میدهند".

روز جهانی دختر برای اولین بار در سال 2003 میلادی با پیشنهاد انجمن حمایت از کودکان آلمان به سازمان ملل طرح و پس از مبارزات دختران بخصوص در کشور های کمتر توسعه یافته به دلیل زدودن خشونت ها، تبعیض و سایر موارد بالاخره بعد از سال 2009 میلادی رسمیت پیدا نمود.

از این روز در حالی تجلیل بعمل می آید  که طبق آمار های اداره یونسف هفت صد میلیون تن از زنان جهان در سنین زیر هژده سال ازدواج کرده اند و طی دو، سه سال اخیر بیش از بیست و دو میلیون دختر در کشور های رو به انکشاف، به ازدواج های تحمیلی قبل از وقت تن داده اند.

 در افغانستان نیز بیشتر از سه و نیم میلیون دختر به مکتب می روند و سه و نیم میلیون دیگر هنوز از مکتب رفتن به دور مانده اند.

 در اخیر محفل شماری از دختران فعال دانشگاهها ، مکاتب و وزارت امور زنان  در عرصه های مختلف تعلیمی، تحصیلی و کاری با اهدای تقدیر نامه ها و تحایف تقدیر و تشویق بعمل آمد.

 

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۷:۳
Background image

دیدار معین پالیسی و مسلکی با معاون تخنیکی پروژه زنان در حکومت.

الحاج بانو سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان به روز سه شنبه مورخ 24 جدی سال روان آقای ایمل حکیم ، معاون تخنیکی و سرپرست پروژه زنان در حکومت و هیئت معیتی شان را به حضور. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۶:۳۷
Background image

پیام تسلیت

پیام تسلیت

انالله و انالیه راجعون؛

معینان، روسا، مشاورین و کارمندان وزارت امور زنان مراتب تسلیت و تأثر عمیق خویش را به نسبت وفات محترم انجنیر عبدالغفار نظری؛ که جنازه مرحوم قبلاً در. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۹:۲۲
Background image

جلسه هیئت رهبری وزارت امور زنان برگزار گردید

جلسه نوبتی هیئت رهبری وزارت امور زنان تحت ریاست دلبر نظری، وزیر امور زنان با اشتراک معینان و روسای مرکزی و مشاورین در تالار کنفرانس های این وزارت تدویر یافت.

در این جلسه نخست بانو نظری. . .

BACK TO NEWS