ملاقات دوجانبه میان وزیر امور زنان کشور و وزیر توانبخشی زنان و حفاظت از کودکان کشور اندونیزیا

وزیر توانبخشی و حفاظت از کودکان کشور دوست اندونیزیا با رهبری وزارت امور زنان در مقر این وزارت به تاریخ 26 ثور سال جاری ملاقات نمودند.

در این ملاقات همراه با وزیر توانبخشی زنان و حفاظت از کودکان کشور اندونیزیا سفیر این کشور مقیم افغانستان و هیئت رهبری شان، وزیر و معینان وزارت امور زنان جمهوری اسلامی افغانستان حضور داشتند.

در این نشست ابتدا الحاج دلبر نظری؛ وزیر امور زنان کشور به هیئت اندونیزیا خوش آمدید و خیر مقدم گفته، در مورد اهمیت همکاری های مشترک میان دو کشور صحبت نمود و سفر شان را در افغانستان فرصت خوب برای اشتراک تجارب، فعالیت ها و دستاورد های میان هر دو کشور در جهت توانمند سازی زنان موثر دانست.

سپس خانم یوحانا سوسانا؛ وزیر توانمند سازی زنان و حمایت از کودکان اندونیزیا، ضمن ارایه معلومات در مورد وضعیت زنان در آن کشور، هدف از سفر خویش در افغانستان را تقویت بخشیدن به روابط و همکاری میان هر دو کشور و کار در راستای حمایت از زنان و کودکان دانست.

در ادامه معین مسلکی و پالیسی وزارت امور زنان، در مورد دستاورد ها و فعالیت های وزارت امور زنان صحبت همه جانبه نموده، اشتراک زنان را در بخش های مختلف پر رنگ دانسته، پلان ملی توانمند سازی زنان، افتتاح اتاق های تجارت برای زنان متشبث، تدویر سمپوزیم های توانمند سازی اقتصادی زنان، قانون منع ازار و اذیت زنان و کودکان و اشتراک زنان را در کنفرانس های بین المللی از جمله دستاورد های وزارت امور زنان عنوان نمود.

بعد معین مالی و اداری وزارت امور زنان، در مورد تشکیل و چگونگی ایجاد وزارت امور زنان معلومات ارایه نموده، وزارت  امور زنان را منحیث نهاد پالیسی ساز و نظارت کننده بر سایر نهاد ها غرض تطبیق پالیسی ها و مقرره ها جهت حمایت از زنان و کار در راستای بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و حقوقی زنان دانست.

در این جلسه دو طرف روی تفاهم نامه که در نوامبر 2012 میلادی غرض همکاری دوجانبه میان وزارت امور زنان افغانستان و وزارت توانبخشی زنان و حفاظت از کودکان کشور اندونیزیا به امضاء رسیده اند، بحث و گفتگو نموده، بودجه اندک هر دو وزارت را دلیل عملی نشدن بعضی ماده های این تفاهم نامه دانستند که هیئت افغانستان برای عملی شدن آن تاکید نمودند و در خصوص حمایت های مالی جهت تطبیق پلان ملی توانمند سازی زنان، آموزش های حرفوی زنان، اعطای بورسیه های تحصیلی برای بانوان افغان، نیز خواهان همکاری آن کشور شد.

قابل ذکر است که هیئت اندونیزیا ضمن وعده همکاری در جهت حمایت از کودکان و زنان افغان، از تدویر سمپوزیم های توانمند سازی بانوان استقبال نمود و از افتتاح اتاق های تجارت برای زنان و پلان ملی توانمند سازی زنان اعلان همکاری کرد و تمرکز کار را در ولایت و ولسوالی ها برای خدمت بهتر به زنان موثر دانست.

باید گفت که در اخیر این جلسه وزیر توانبخشی زنان و حفاظت از کودکان کشور اندونیزیا با هیئت همراه شان و هئیت رهبری  وزارت امور زنان از باغ زنانه " شهر آرا" ولایت کابل نیز دیدن نمود.