گزارش ویژه برگزاری برنامه حمایتی بانوان هرات از روند انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی ها، به ابتکار ریاست امور زنان این ولایت

ریاست امور زنان ولایت هرات برنامه ای را تحت ریاست محترم مونسه حسن زاده، معاون امور اجتماعی مقام ولایت، عزیزه کریمی، سرپرست ریاست امور زنان، محترم سکینه حیسنی، نماینده مردم هرات در شورای ولایتی و تعدادی از بانوان فعال هرات به هدف حمایت از پروسه انتخابات، تحت نام “اهمیت حضور زنان در پروسه‌ی انتخابات” برگزار نموده و حضار روی چگونگی حضور پر رنگ تر بانوان و اخذ تذکره تابعیت توسط آنها بحث و تبادل نظر نمودند.
عزیزه کریمی، سرپرست ریاست امور زنان، در این نشست بر اهمیت موضوع انتخابات و سهم گیری زنان در پروسه های بزرگ ملی اشاره نمود و بر حمایت زنان از زنان در انتخابات پیش‌رو تاکید کرده و از زنان خواست تا به هم‌نوعان خود با در نظر داشت لیاقت و شایستگی باور کنند.
خانم کریمی در ادامه صحبت هایش پیرامون اهمیت تذکره تابعیت برای بانوان صحبت نموده و از امضای تفاهم نامه بین اداره ثبت احوال نفوس و مقام وزارت امور زنان به منظور ایجاد سهولت در قسمت اخذ تذکره تابعیت برای خانم ها خبر داد.
در ادامه نشست، مونسه حسن‌زاده، معاون امور اجتماعی ولایت، حضور در انتخابات را وجیبه شرعی و انسانی و حق سیاسی هر شهروند کشور بیان نمود. وی از زنان خواست تا در انتخابات نقش بیشتری داشته و در انتخاب نمایندگان خود دقت کنند. معاون مقام ولایت نقش شهروندان اعم از زنان و مردان را در این پروسه ملی با اهمیت خواند و از تمام زنان خواست تا با رای خردمندانه خود برای فردی شایسته، آگاه و متدین زعمای آینده کشورشان را انتخاب نمایند
محترم سکینه حسینی، عضو شورای ولایتی هرات نیز در صحبت های خویش گفت؛ تبعیض قومی و چالش‌های امنیتی در وضعیت موجود مشکل‌ساز است و ناامنی های اخیر را برای آینده این پروسه نگران کننده خواند و از نیروهای امنیتی خواهان افزایش توجه در تامین امنیت شهروندان در جریان پروسه انتخابات گردید. وی همچنان از عدم برنامه‌ریزی درست کمیسیون مستقل انتخابات، برای آگاهی‌دهی مردم قبل از شروع روند ثبت نام انتقاد کرده، افزود، مردم از چگونگی اشتراک در انتخابات هنوز آگاهی لازم را ندارند.
در همین حال شماری از کاندیدان احتمالی انتخابات نیز بر نقش پر رنگ زنان تاکید کردند. محترم سوسن بهبودزاده، فعال جامعه‌‌ی مدنی بر حضور پر رنگ زنان در انتخابات آینده تاکید کرده، اضافه کرد؛ زنان حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را دارند و نباید نیم منفعل جامعه باشند.