کنفرانس ملی توانمند سازی زنان در پرتو اهداف انکشافی پایدار افغانستان

کنفرانس دو روزة ملی توانمند سازی زنان در پرتو اهداف انکشافی پایدار افغانستان، با حضور جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی، الحاج دلبر نظری، وزیر امور زنان، مشاورین ریاست جمهوری، ریاست اجراییه، نمایندگان شورای ملی، معینان وزارت امور زنان و وزارتخانه ها، نمایندگان نهاد های بین المللی، اعضای کمیسیون عالی منع خشونت علیه زن، علمای دین، رؤسای منابع بشری، امور زنان، اقتصاد و کار امور اجتماعی ولایات، فعالین جامعه مدنی، مدافعین حقوق زن و رسانه ها، به تاریخ 7 الی 8 قوس سال 1396، در تالار سینما زینب در مقر وزارت امور زنان، برگزار گردید.

نخست، الحاج دلبر نظری وزیر امور زنان، ضمن خوش آمدید اشتراک کننده گان به کنفرانس، گفت؛ امروز با هم برای بحث و تبادل نظر روی موضوع اهداف انکشاف پایدار، که یک چهار چوب جهانی است و تمام جنبه های انکشاف پایدار را در محوریت خود دارد و هدف آن کاهش فقر و گرسنگی، دسترسی به خدمات صحی، تعلیم و تربیه با کیفیت، برابری جنسیتی، دسترسی به آب پاک، انرژی ارزان، برخورداری از شغل، درآمد و پیشرفت اجتماعی می باشد، گرد هم آمدیم. سازمان ملل متحد به دنبال اهداف توسعه هزاره که از سال 2000 تا 2015 م برای پایان دادن به بیسوادی، فقر، بیماری و نا برابری ها در کشور های فقیر تعین شده بود، که به ادامه آن اهداف انکشاف پایدار را تعین کرد و تمامی کشور های عضو سازمان ملل متحد بشمول افغانستان را ملزم ساخت تا اطمینان دهند که به همه ی این اهداف تا سال 2030 م دست خواهند یافت. در حالیکه نتیجه تطبیق اهداف توسعه هزاره تا حدی مشکلات اساسی را در بعضی کشور های فقیر به سطح جهان تقریباٌ به نیم کاهش داد که این دستآورد در ذات خود یک پیشرفت مهم و بزرگ برای ملت های دنیا شمرده میشود اما با وجود این همه تا هنوز در حدود یک ملیارد نفر در سراسر جهان زیر خط فقر زندگی می کنند و تقریباً 800 ملیون نفر در فقر شدید به سر می برند و در این وضعیت اساس تغییرات چشمگیر و قابل ملاحظه ای در وضعیت زنان و تساوی جنسیتی نداشته، بی عدالتی و بی ثباتی ها در بیشترین نقاط کشور های فقیر هنوز هم ادامه دارد.

وزیر امور زنان در ادامه سخنانش افزود؛ با توجه به پیشرفت ها و مشکلات موجود، کشور های عضو سازمان ملل متحد در صدد آن شدند تا پس از سه سال رایزنی در ماه سپتامبر 2015 م، اهداف انکشاف پایدار را تعین کنند و برای رسیدن به این اهداف تلاش جدی نمایند که افغانستان نیز جهت رسیدن به این اهداف متعهد است.

از دید ما آجندای 2030 یک فرصت مهم است تا موضوع تساوی جنسیتی و توانمند سازی زنان را از این طریق به پیش ببریم. اهمیت این نوع فرصت ها برای کشور های مثل افغانستان از چندین ابعاد دارای اهمیت است. بناً تمام اهداف ذکر شده انکشاف پایدار، یکی با دیگری ارتباط مستقیم داردند که موفقیت در یک هدف میتواند به موفقیت ها در چندین هدف دیگر بی انجامد.

خواست من از عزیزان اشتراک کننده د راین کنفرانس دو روزه اینست: در جریان مباحث خویش به موضوع اتصال اهداف انکشاف پایدار با برنامه های ملی انکشافی توجه بیشتری نمایند و در ساحه تطبیق، به خصوص تطبیق هدف پنجم که همانا (دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران) است را مد نظر گرفته و به سطح ولایات تطبیق و سیع داشته باشند.

متعاقباً داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی، ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این همایش بیان داشت؛ دولت وحدت ملی برای ایجاد فرصت های کاری برای زنان در عرصه های توانمند سازی متحد بوده و از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نمی ورزد. افغانستان بعد از اینکه تهد خود را به اهداف انکشاف پایدار سپرد همچنان متعهد برای عملی شدن این اهداف، به خصوص هدف پنجم (دستیابی به تساوی جنسیتی و توانمند سازی تمام زنان و دختران) است و در این خصوص جدی تر و عملی بوده است.

رئیس اجرائیه کشور، گفت؛ بدون سهم اساسی نیم از پیکر جامعه (زنان و دختران)، در برنامه های انکشافی رسیدن به یک انکشاف پایدار غیر ممکن است. زیرا اگر هدفی برای انکشاف همیشگی در افغانستان داشته باشیم، سهم فعال زنان در آن قابل اهمیت است. تا زمانیکه تبعیض نژادی را از کشور و یا محل کار خود محو ننموده و با هماهنگی با زنان کار نکنیم نمیتوانیم به موفقیت های مزیدی دست یابیم و در رفع چالش ها در کشور نیازمند کار و همگانی می باشد و برای تحقق آن تنها تلاش رهبری یک حکومت نه بلکه تلاش همگانی نیاز است.

سپس محمد اسماعیل رحیمی، معین پالیسی و مسلکی وزارت اقتصاد، صدف دشتی، نماینده وزارت مالیه، ربیکا تووارس، سرپرست دفتر UN WOMEN، لعل محمد آریوبی، معین مالی و ادرای وزارت کار امور اجتماعی، عبدالمقتدر ناصر، رئیس پلان و پالیسی ارگان های محل، هر کدام در باره اهداف انکشافی پایدار افغانستان، میکانیزم و پلان حکومت وحدت ملی برای تطبیق آجندای 2030، رویکرد ها برای برنامه ریزی و تطبیق انکشاف پایدار، ادغام اهداف انشکاف پایدار (SDGs) در برنامه های ملی دارای اولویت افغانستان، کمک و حمایت سازمان ملل متحد در تطبیق اهداف انکشاف پایدار، کارکرد اداره مستقل ارگان های محلی، مشکلات و فرصت ها در مورد بهبود و تقویت نقش و حضور زنان در حکومتداری محلی، صحبت نمودند.