بزرگداشت از 25 نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زن

 وزارت امور زنان همایش بزرگ و با شکوهی را به منظور گرامیداشت از 25 نوامبر( روز جهانی مبارزه با محو خشونت علیه زنان) با حضور جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی، الحاج دلبر نظری، وزیر امور زنان، مشاورین ریاست جمهوری، بانو اول و ریاست اجراییه، نمایندگان شورای ملی، معینان وزارت امور زنان و وزارتخانه ها، اعضای کمیسیون عالی منع خشونت علیه زن، علمای دین، فعالین جامعه مدنی، مدافعین حقوق زن و رسانه ها، به تاریخ 4 قوس سال 1396، در تالار سینما زینب در مقر وزارت امور زنان، برگزار نمود.

نخست، الحاج دلبر نظری وزیر امور زنان، ضمن خوش آمدید اشتراک کننده گان به 66 مین سالگرد روز جهانی محو خشونت علیه زنان، گفت؛ از سال 1981 م بدینسو، روز 25 نوامبر به عنوان روز جهانی محو خشونت علیه زنان نامگذاری شده است. در این پیوند وزارت امور امورزنان هر ساله برنامه ای های متنوعی را در جهت نکوهش خشونت علیه زنان تدویر می نماید تا ضمن بلند بردن سطح آگاهی سطح آگاهی عامه و دعوت به پرهیز از اعمال هر نوع خشونت علیه زنان و دختران، عوامل و زمینه ها و راه کار ها را بررسی کرده و اقدامات لازم را اتخاذ نماید.

امسال نیز در همسویی با یک حرکت جهانی، با شعار (هیچ کس را فراموش نکنیم، بیایید به خشونت علیه زنان و دختران نه بگوییم) کمپاین 16 روزه خویش را از این محفل به بعد با حمایت از زنان متضرر و آسیب پذیر کشورمان آغاز می کنیم و از همه ی شما عزیزان صمیمانه دعوت می کنیم، تا با این حرکت جهانی پیوسته و برای خشکانیدن ریشه خشونت علیه زنان، ما را یاری و همکاری نمائید.

دلیل تجلیل از این روز، تنها سخن راندن در مورد دوری از اعمال خشونت علیه زنان نبوده، بلکه امروز را بعنوان روز تعهد همگانی برای کاهش خشونت و از بین بردن خشونت علیه زنان در پرتو اصول ارزشهای اسلامی و قوانین نافذه کشور اعلان می داریم و اطمینان میدهیم که زنان در جامعه اسلامی در مسیر تعالی و رشد قرار دارند.  

وزیر امور زنان که در همایش گرامیداشت از 25 نوامبر صحبت می کرد گفت؛ خشونت ها به اشکال مختلف علیه زنان اعمال می شود و بیشتر از 89% زنان در افغانستان به نوعی خشونت های روانی، فزیکی و جنسی را در زندگی شان تجربه کرده اند. در واقع عامل همه ی این خشونت ها بی سوادی، فقر اقتصادی در خانواده ها و محدودیت های فرهنگی است. با آن هم جای بسا خوشحالیست نظر به مقایسه در سال های قبلی، خشونت علیه زنان کاهش یافته و  زمانی این کاهش را واقعی تر و بیشتر می توانیم که؛ تفکرات، باورها و رسوم نا پسند اجتماعی را که در بین جامعه افغانی ریشه دارد از بین ببریم و در اخیر جا دارد که از همکاری های خوب ادارات دولتی و غیر دولتی، بخصوص همکاران بین المللی در راستای تطبیق برنامه های وزارت امور زنان در قسمت کاهش خشونت و توانمند سازی زنان، ابراز سپاس و قدر دانی نموده و با هم یکبار دیگر، امروز را بعنوان روز تعهد همگانی برای کاهش و از بین بردن خشونت علیه زنان در پرتو اصول و ارزشهای اسلامی و قوانین نافذه کشور اعلان می نماییم.

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت، ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این همایش بیان داشت، خشونت علیه زن خشونت علیه بشریت است. زمان یک سیاستمدار موفق بوده می تواند که برابری جنسیتی را در ادارات تطبیق نماید که خوشبختانه امروز دستآوردهای خوب و بهتری در این عرصه داریم.

رئیس اجرائیه کشور، گفت؛ حکومت وحدت ملی در جهت کاهش خشونت علیه زنان مبارزه می نماید و  به صورت همه جانبه از این قشر حمایت می نماید.