حضور زنان در ادارات دولتی زون شمال کم‌رنگ است

حضور زنان در ادارات دولتی زون شمال کم‌رنگ است.

نهادهای مدافع حقوق زنان در شمال از کم‌رنگ بودن حضور زنان در ادارات دولتی ابراز نگرانی می‌کنند.

به گزارش آژانس خبری روز، آنان از دولت می‌خواهند که در تصمیم‌گیری‌های کلان، زنان را شریک سازند و از اعمال خشونت بر زنان در کشور جلوگیری نمایند.

نادره گیاه، رییس امور زنان ولایت کندز که برای اشتراک در کنفرانس زنان ولایت‌های شمال و شمال شرق به شهر مزار شریف آمده، گفت:" حضور کم‌رنگ زنان در ادارات دولتی، چالش بزرگ فرا راه زنان می‌باشد."

این کنفرانس برای دو روز از سوی موسسه «رشد خدمات اجتماعی ـ اقتصادی» در ولایت بلخ راه ‌اندازی شده که در آن شماری از فعالان حقوق زن اشتراک کرده‌اند.

رییس امور زنان کندز در حاشیه این کنفرانس گفت که از دولت می‌خواهند که در سپردن مسؤولیت‌های کلیدی به زنان و در تصمیم‌‌گیری‌های کلان دولت زنان را شریک سازند.

او اظهار داشت که در این کنفرانس، زنان اشتراک‌کننده روی موضوعاتی بحث خواهند کرد که برای پایان دادن خشونت‌ها علیه زنان اثرگذار می‌باشد.

وی، ابراز تاسف کرد از این که هنوز هم در بخش‌هایی از کشور، زنان به دیده حقارت نگریسته می‌شوند و در شماری از خانواده‌ها برای زنان اجازه ابراز نظر داده نمی‌شود.

او تصریح کرد:" در برخی از خانواده‌ها، زمانی که یک دختر بخواهد روی یک موضوع اظهار نظر کند، به او می‌گویند که تو خاموش باش، تو دختر هستی و حق نظر را نداری."

رییس امور زنان کندز بیان داشت که در سال روان تا حال بیش از هشتاد قضیه خشونت بر زنان در این ولایت اعمال شده است.

او گفت این رقم در سال پار 90 قضیه بوده است.

به باور وی این خشونت‌ها افزایش نیافته، بلکه حالا شماری از زنان جرأت یافته‌اند تا خشونت‌هایی را که بر آن‌ها صورت می‌گیرد، افشا نمایند.

رحیمه ظریفی، رییس امور زنان ولایت بغلان و از اشتراک‌کننده‌گان این کنفرانس، فقر، بیکاری و بی‌سوادی را عامل اصلی خشونت بر زنان عنوان می‌کند.

او تاکید دارد تا زمانی که فقر اقتصادی از بین نرفته و در وضعیت اقتصادی خانواده‌ها بهبود رونما نگردیده باشد، خشونت بر زنان محو نخواهد شد.

هما عمر، هم‌آهنگ‌کننده این کنفرانس، گفت که برای از میان برداشتن این چالش‌ها نیاز است که علمای دین، بزرگان اقوام و اعضای شوراهای ولایتی در این راستا همکاری کنند.

او خاطرنشان ساخت: "هر گاه عالمان دین، ریش‌سفیدان و اعضای شوراهای ولایتی تلاش کنند می‌توانند جلو خشونت‌ها را بگیرند."

وی اضافه کرد هر چند در حال حاضر، زمینه فعالیت‌های اجتماعی برای زنان افغان مساعد شده است، اما هنوز هم خشونت‌ها بر زنان اعمال می‌شود.

با آن هم وی اذعان می‌دارد که در بسیاری از روستاهای ولایات دوردست و ناامن، زمینه آموزش برای دختران میسر نبوده و در شماری از ولایات مکاتب دختران بسته می‌باشد.

زنان زندانی به وسایل ورزشی دسترسی یافتند

یک تعداد وسایل ورزشی به تاریخ 3 دلو از سوی کمیته ملی المپیک به زندان زنانه شهر کابل اهدا شد.

به گزارش آژانس خبری روز ؛ این وسایل که مشتمل برلباس ورزشی ، توپ فوتبال و والیبال ، جال والیبال و دیگر لوازم ورزشی می باشد، برای بیش از 25 زن زندانی داده شد.

محمد ظاهراغبر رئیس کمیته ملی المپیک حین توزیع لباس و وسایل ورزشی برای محبوسین زندان زنانه کابل گفت : "می خواهیم با راه اندازی برنامه های ورزشی زندانیان را روان درمانی نماییم ."

او هدف از اهدای وسایل ورزشی به زندانیان را سرگرمی و مصروفیت سالم برای زندانیان و تداوی روانی زندانیان عنوان کرد.

نرگس یکی ازمحبوسین با ابراز خرسندی از دریافت لباس و و سایل ورزشی به آژانس خبری روز گفت :" ورزش هم به صحت ما خوب است و هم فکر ماره آرام می سازد. "

او که به گفتۀ خودش به جرم فرار از منزل زندانی می باشد، اذعان می دارد با آن که زندانیان به کارهای حرفوی مانند قالین بافی ، خیاطی و گلدوزی مصروف هستند، اما او ورزش را ترجیح می دهد.

رئیس کمیته ملی المپیک ؛ ارزش مجموعی وسایل اهدایی به زندان زنانه را بالغ بر 7 هزار دالر امریکایی تخمین زد و علاوه کرد که این سلسله در زندان مردانه پلچرخی نیز انجام شده است.

اغبر می گوید که این تسهیلات و امکانات ورزشی در زندان های سراسر کشور نیز فراهم خواهد شد.

کورس آموزش کمپیوتر و لسان انگلیسی برای زنان ولایت غور دایر شد

کورس آموزش کمپیوتر و انگلیسی به تاریخ 2 دلو به اشتراک 150 تن از شاگردان اناث درولایت غور راه اندازی شد. به گزارش خبرنگار آژانس اطلاعاتی باختر ، در محفلی که به همین مناسبت در آن ولایت تدویر یافته بود، عبدالله هیواد، والی غور ، نقش زنان را در رشد جامعه ارزنده خوانده و راه اندازی این کورس ها را در بلند بردن سطح آگاهی زنان در آن ولایت ارزنده تلقی کرد . به گفتۀ معصومه انوری رییس زنان ولایت غور، کورس متذکره به کمک مالی موسسه " گلوبل پارتینر " و ریاست امور زنان راه اندازی شده است