اعلامیه مطبوعاتی گرامیداشت از هفته هشتم مارچ

  کابل افغانستان: دولت جمهوری اسلامی افغانستان، زمینه رشد و رفاه را برای زنان  در تمام عرصه ها و اسناد تقنینی، نهادینه ساخته و تعهدات خود را در پالیسی ها، پلانها، قوانین و مقررات، برای ترقی و پیشرفت زنان، واضح ساخته است؛ اما وضعیت زنان از اثر برخی موانع و مشکلات عمده ناشی از تبعیض، جنگ و حاکمیت عنعنات ناپسند به کندی در حال تغییر می‌باشد.

  با وجودی که تغییر و بهبود وضعیت زنان، بحیث هدف مشترک ملی به نحو احسن در پالیسی ها، پلان ها و قوانین دولت ج.ا.ا، درج شده؛ ولی اقدامات برخی ادارات در این راستا، کافی نیست.

   وزارت امور زنان، طی بیش از یک و نیم دهۀ مأموریت خویش، منحیث حامی و مدافع حقوق زنان به وجه احسن کار نموده، در این راستا دستاوردهای چشمگیر و قابل ملاحظه‌ی داشته است.

  این وزارت برنامه‌ی با شکوه را به منظور تجلیل از هشتم مارچ هفته همبستگی بین المللی زنان با حضور هیأت رهبری حکومت و حدت ملی، وزرأ کابینه، سفرأ خارجی، شخصیت ها و زنان نخبه سیاسی و وکلای شورای ملی، بر گزار می نماید.

وزارت امور زنان به عنوان یکی از نهادهای مهم و کلیدی، مسوولیت دارد از حقوق زنان حمایت نموده در جهت آگاهی دهی و ظرفیت سازی و محو خشونت علیه زنان تلاش نماید و در این راستا گام های ارزشمندی را برداشته است.

 همچنان به مناسبت هفته هشتم مارچ  در سراسر کشور با تدویر کنفرانس های مطبوعاتی، گفتمان های علمی، میزهای مدور، نشر بلبورد ها، بنرها، پوستر ها، اسپات های تلویزیونی و رادیوی و دادخواهی در رابطه به تأمین حقوقی انسانی و شرعی زنان، محافل و مجالس ویژه ای از سوی وزارت ها، ادرات مستقل و نهادهای دولتی و خصوصی در مرکز و 34 ولایت کشور راه اندازی می‌شود.

  وقت آن است که برای حفظ و حراست از دستاوردهای یک و نیم دهۀ پسین باید متشکل شد و بجای نگرانی و عقب نشینی در برابر چالش ها، به تجدید تعهدات پرداخت و همبستگی بین المللی را ارج نهاد و با گرامیداشت از یکصد و یازدهمین سالگرد روز تاریخی هشتم مارچ (1908.م) دستاوردهای تاریخی خود را تجلیل و حمایت کرد.

رهبری وزات امور زنان