دکتور حسن بانوغضنفر

 

زنده گينـــامۀ حُسن بانو ” غضنفر “

نامش حُسن‏‏ بانو است و تخلص‏‏ اش غضنفر که از نام جدش گرفته شده. زمانی اجدادش به خصوص «میر غضنفر» از امیران صاحب‏ نام ولایت‏ های شمال کشور بوده‏ اند. از نسل شاهرخ میرزا و ملکه گوهرشاد است. این نشان می‏دهد که ریشه‏ی این خانواده؛ سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و عقیدتی بوده است، چنانچه ساخت مسجد گوهرشاد هرات و چگونگی فرایند آبادانی آن، در داستان‏ های شفاهی شکل اسطوره‏ یی به خود گرفته و دهان به دهان از زبان بزرگ‏سالان آن دیار نقل می‏شود.
بانو غضنفر در سال 1336 خورشیدی، چشم به هستی گشود. زادگاهش بلخ است و  مراحل رشد ادبی و اجتماعی‏ اش در همین شهر مولانا و ابن‏ سینا شکل گرفت. پیش از راه یافتن به مکتب، خواندن و نوشتن را از پدرش آموخت. نخستین جرقه‏ های هنری، ادبی و فکری در سال هفتم مکتب به سراغش آمد و در هیات پارچه ‏های ادبی به تصویر کشیده شد. دانش‏ آموز لیسه‏ ی سلطان راضیه شهر مزار شریف شد و در سال 1356 خورشیدی بعد از آزمون ورودی، به پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون کابل راه یافت. پس از یک سال برای ادامه‏ ی تحصیل به «قفقاز شمالی» رفت و دوره‏ های لیسانس و ماستری را آن‏جا سپری کرد. با پایان دوره ماستری به وطن برگشت و شامل کدر علمی پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون کابل گردید. بعد از دو سال کار در پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون کابل دوباره رهسپار «سن پترزبورگ» گردید و از پوهنتون پترزبورگ در سال 1367خورشیدی با موفقیت دکترای زبان‏شناسی را به دست ‏آورد و در برگشت به وطن، دوباره به حیث کدر علمی در پوهنځی مذکور به وظیفه‏ اش ادامه داد.

وی تا شروع دور جدید سیاسی کشور به تالیف و ترجمه آثار اجتماعی، فلسفی، روان‏شناسی، فرا روان‏شناسی و مقاله‏ های علمی نیز روی آورد.
با ایجاد دوره‏ی موقت، کارش را همچنان به حیث کدر علمی پوهنځی زبان و ادبیات در پوهنتون کابل ادامه داد. داکتر غضنفر به دنبال فعالیت‏های آکادمیک و آموزشی پوهنتون، در سال 1382 به عنوان رییس پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون کابل انتخاب گردید.   

بانو غضنفر گام به گام پله‏ های رشد را طی کرد تا این‏که در سال 1385 خورشیدی، از سوی رییس‏ جمهور حامد کرزی، سمت وزارت امور زنان به او پیشنهاد شد و با تایید مجلس نمایندگان کشور، به عنوان نخستین وزیر انتخابی امور زنان، سر از دنیای وزارت و سیاست در آورد. فعالیت‏های مثمر این بانوی پر تلاش سبب شد تا دور دیگر نیز صاحب رای اعتماد از مجلس نمایندگان گردد و به کارش در وزارت امور زنان ادامه دهد. در طی این مسیر، دست‏آوردهای مثبتی در کارنامه‏ ی سیاسی‏ بانو غضنفر ثبت شده است.

 

 

دولت جمهوري اسلامي افغانستان

وزارت امور زنان

       پیام وزارت امور زنان به مناسبت 25 نوامبر- روز جهانی محو خشونت علیه زن

بسمه تعالی و به نستعین

وزارت امور زنان، کمپاین سراسری مبارزه با خشونت علیه زنان را به مناسبت روزجهانی 25 نوامبر، اعلام می نماید. ما، همه زنان و مردان مرکز و ولایات کشور را به مشارکت در این کمپاین، دعوت می نمائیم.

- ما زنان و مردان با درد و با درک را به سهمگیری فعالانه در پروسه تغییر و بهبود وضعیت زنان افغانستان فرا میخوانیم.

پیام ما، دعوت همه افغانها اعم از زنان و مردان به رعایت فرهنگ احترام، تفاهم متقابل و همگرایی است. آرزومندیم تمام ادارات، نهاد ها و مؤسسات دولتی و جامعه مدنی به این فراخوان ما، لبیک گویند. این کمپاین 16 روزه تا 10 دسمبر، روز جهانی حقوق بشر، ادامه می یابد.

دوستان،

زندگی باهمی زنان و مردان در خانواده ها، جامعه و دولت، مصلحت عصر و زمان ما است. تبعیض جنسیتی در دین و آئین ما مردود و محکوم است.ما، بر شناسایی علل و عوامل اساسی خشونت و دریافت راه های برون رفت از آن، تأکید میکنیم.

- ما، به کار و پیکار نستوه خویش در راستای مهارساختن خشونت علیه زنان،با رعایت ارزشهای اسلامی ادامه میدهیم.

با احترام

پوهنمل داکتر حسن بانو غضنفر

سرپرست وزارت امور زنان

اخبار

بیشتر

اولین گزارش از: تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان1391

جهت دانلود گزارش ها بالای صفحه مذکور کلید نمائید!

 

 

۱- بخش اول گزارش                                           

۲- بخش دوم گزارش                                            

  ۳- بخش سوم گزارش

  ۴- بخش چهارم گزارش

 

 

پرسش و پاسخ